کانون مشاوران آفبا

بخوانید، بدانید و جزء نفرات برتر کنکور شوید

نحوه ی جمع بندی فیزیک
سلام به شما کنکوری های عزیز آفبا
امروز قصد داریم  در مورد درس فیزیک صحبت کنیم  که در هر دو گروه تجربی و ریاضی بسیار تاثیر گذار و پر اهمیت است , و ممکن است که خیلی از داوطلبان رو دچار مشکل کرده باشد.
عزیزان درس فیزیک هم ازجمله درس هایی است که بر خلاف نظر خیلی ها به خوبی می شود از آن تراز بالایی کسب کرد ، مخصوصاً در کنکور تجربی.
یک نکته ی جالب اینکه  اگر راهکار خواندن درس فیزیک رو بدونید به راحتی درصد قابل قبولی برای خود کسب می کنید، حتی در این زمان باقی مانده تا کنکور! خیلی ها از فرمول های فیزیک و مسئله های اون هراس دارند! دلیل این مورد هم این است که راهکار درست و یا به اصطلاح قلق این درس رو کامل پیدا نکردند. در ادامه به توضیح راهکار و قلق یابی این درس می پردازیم.
بچه ها درسته که درس فیزیک هم مثل بقیه درس ها به مرورهای مستمر و مکرر نیاز دارد ، اما با روشی تقریباً متفاوت و البته شبیه به ریاضی باید جمع بندی این درس رو انجام بدید.
دقت کنید درس فیزیک درس پر حجمی  است. شاید درسنامه های طولانی ای مشاهده نکنید (مثل درس شیمی) اما باید این نکته رو بدونید که بخش زیادی از درسنامه و نکات گفتنی و نوشتنی بصورت نکته نیستند و در بطن تست ها جای دارند.
مثلا، مبحث جریان الکتریکی , فقط به یک مدار بسته و مقاومت و چند مسئله ی ساده ختم نمی شود. علاوه بر حجم زیاد خود جریان ، بارها با مبحث خازن و الکتریسیته ساکن و مغناطیس و القا ترکیب شده و هر کدوم هم مستلزم تمرین است. یا مثلاً مبحث سینماتیک سال دوم و پیش دانشگاهی و دینامیک که حتی میشه گفت بدون تست زیاد اصلاً مبحث جمع بندی نشده به شمار می آید.
پس اکیدا توصیه می کنیم در فرصت کمی که باقیمانده تا کنکور به جای خواندن مکرر و مطالعه ی درسنامه ها  بیشتر به تست زدن بپردازید ، مخصوصا تست های کنکورهای داخل و خارج از کشور ۶ سال اخیر.
در مورد درسنامه ها و فرمول ها  هم می توانید جهت سهولت در به خاطر سپردن، روی کاغذ نوشته و آنها رو در مسیر خونه مطالعه و یا روی دیوار اتاقتون نصب کنید.
عزیزان بچه های  رشته تجربی درس فیزیک رو معمولاً بعد از زیست و شیمی می زنند و بچه های رشته ریاضی هم معمولاً بعد سوالات ریاضی .به این موضوع فکر کنید که  شما بعد از دروس عمومی و بعد از حداقل یک درس اختصاصی می خواهید تست های درس فیزیک رو حل کنید. بدیهی است که مغزتون خسته شده و بازدهی اولیه رو ندارد! در این صورت مطمئن باشید که اگر برای مبحثی کم تست زدید، احتمال خیلی کم می شود که تست کنکور اون مبحث رو درست بزنید
نکته ی آخر اینکه شما تا قبل از برگزاری آزمون مطلع نمی شوید که سطح سؤالات کنکور دقیقا به چه صورت است. شاید دروسی مثل زیست یا شیمی خیلی سخت تر از چیزی که شما انتظارش رو داشتید مطرح شده است  وشما سر جلسه آزمون متوجه می شوید که نمی توانید درصد دلخواهتون رو کسب کنید بچه ها درس فیزیک (مخصوصاً برای بچه های  رشته تجربی) واقعاً یکی از بهترین انتخاب هاست که می تواند خیلی از نقاط ضعفشان رو پوشش بدهد.به طور کل نه درس فیزیک رو دست کم بگیرید و نه از هراسی داشته باشید ، حتی اگه تا الان هیچ قدمی برنداشتید برای  این درس، به هیچ وجه این درس رو به طور کامل حذف نکنید و با تمرکز روی چند فصل ساده ، درصد حداقلی رو برای خودتون تضمین کنید.

موفق و پیروز باشید
کانون مشاوران آفبا